Cumhuriyet Ağacının Serin Gölgesinde Yatıp da Ona Balya Sallayanlar..

0
93

Bir ağacı değerli kılan, meyvesidir, insanların altında serinledikleri gölgesidir.
Siz Cumhuriyete en çok küfredenler,kendiniz, eşleriniz, çocuklarınız gezmek, eğlenmek amacıyla ne diye, sayılarınızın en çok olduğu beldelere, semtlere değil de cumhuriyeti en çok temsil edenlerin, onu en çok savunanların yaşadıkları sahil kentlerine; İstanbul’un, Ankara’nın cumhuriyet timsali semtlerine kaçıyorsunuz.
Çocuklarınızı okutmak için neden, emirlerin, kralların yönettiği, hem de din kardeşlerinizin çoğunlukta olduğu yakın komşularınıza değil de Atatürk’ün model olarak aldığı Batı ülkelerine gönderiyorsunuz?
Bugün Afganistan’dan, Arap ülkelerinden kaçan insanlar, neden kendi soydaşlarına, dindaşlarına değil de Atatürk Türkiyesi’ne sığınıyorlar. Neden burada da durmayıp üçüncü sınıf vatandaş olmak uğruna, Atatürk’ün hedef gösterdiği çağdaş refah düzeyine ulaşmış Hıristiyan ülkelere sığınıyor, bu yolda telef oluyorlar ?
*
Bu sorular üzerinde biraz düşünün, biraz insaf edin. Cumhuriyeti yargılayacaksanız bu soruların cevapları ışığında yargılayın. Eksikleri varsa birlikte tamamlayalım. Yok eğer Cumhuriyeti illa da sorgulayacaksanız dününden çok bugününe bakın. 95 yıl sonra, onu içindeki demokrasiyi iğdiş ederek tek kişinin egemen olduğu totaliter bir rejime dönüştürenleri görün. Bu yoldaki katkılarınızı, vebalinizi, günahınızı sorgulayın.
Belki o zaman durduğunuz yerin yanlış olduğunu anlarsınız. Belki Cumhuriyet’e, onun kurucularına ve mirasına saygı göstermeyi öğrenirsiniz.
*
Her şeye rağmen yine de Cumhuriyet elbisesi sizi sıkıyor, içinizde buram buram saltanat özlemi tütüyor olabilir. Mümkündür, size kızmam inanın. Bir tavsiyem olur yalnızca:
Neden Cumhuriyet Türkiye’sini doğusundaki ülkelere dönüştürmeye uğraşıyorsunuz ki? Bunun yerine, çoğu yakın çevremizde bulunan halkı din kardeşimiz olan diktatörlerin, emirlerin, kralların yönettiği ülkelerden birine hicret ediniz. Giderken çoğu Suriyeli muhacirleri de yanınızda götürünüz. Birbirini boğazlayanlar kervanına siz de katılınız. Elinizi ayağınızı zincirleyen mi var?
BU ÜLKE, SİZ OLMADIĞINIZDA DAHA DA GÜZEL OLUR İNANIN.
*
29 Ekimleri onu daha da yükselteceğimiz, içini demokrasiyle donatmış olarak, her yıl daha büyük bir coşkuyla ve anlamına uygun biçimde kutlayacağımız günlerin özlemiyle CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin