Tarihin Sıfır Noktası GÖBEKLİTEPE

0
372

İnsanlığın tarihi yeniden yazılıyor.. Tarlasında bulduğu bir taşı müzeye teslim eden bunun bir Alman arkeologca farkedilmesi ile homo sapiens den ilk yerleşik hayata geçiş çiftçi topluluğuna ait alanın adı Göbeklitepe…

2018 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahil edilen, bilinen en eski ibadet yeri ‘Göbeklitepe’ ziyarete açıldı.

3C ekibi olarak bizde yerimizi aldık tarihe ve GEZİYORUM  bölümüne not düşmek için

7000 yıllık tarihi uygarlığı başlatan ingilitere deki Sallsburry deki  stonehege den Mısır piramitlerinin 5000 yılına dayanan geçmişinin de ötesine geçerek neolitik çağın m. Ö 10.000 bininci yıla dayanan görkemli geçmişi ile ŞanlıUrfa da nakış nakış bir tarih işleniyor ve ortaya bir insanlık anıtı çıkarılıyor..

20 km kuzeybatısında düşen bir tepede tüm ovaya hakim ve dilek agacı ile yöre halkının evvele dayalı bilmeden kullandığı  ve bakıldığında heryerden  görünen bu tepe örencik köyü yakınlarında ve insanlığa ait ilk buğgay tohumunun bulunduğu yer olması bakımından da önem arzediyor.. 

Buğday tohumu, çiftçiliğe geçişi, mülkiyet  anlayışının ve yerleşik hayata başlangıc ile avcı toplumdan kopuş anlamına geliyor.. Böylece insan artık gelecek korkusu taşımadan, Av hayvanı bulup bulamayacagını bilmeden rastgele cinsel hayattan, aile yaşantısına sahip olma ve dinsel farkındalığa varma anlamına geliyor..

Yaban domuzu, kertenkele dinazor figürlü devasa taşların biraraya getirilmesi, küçük  t harfi hz İsa nın çarmıha gerilişini anlatıyorsa büyük T harfi şeklinde üst üste getirilen taşların konulması hep bir anlam taşıyor..

Dairesel birimler, insanların dönemsel bir araya dinsel ayinler için takas için bir araya gelmeleri, tarımsal alan ile mesafe farkı halen keşfedilecek, giriş ve çıkış alanları beklentisine sokuyor.. O taşların oraya getirilip üzerlerine kabartmalar yapılması hayvanların onlar için putlaşması anlamına gelecegi gibi işareti yapanların mensup oldukları kabile işareti anlamına da gelebilir..

Arazi yapısının kayalık olması ve bir göl derinliğini andıran havuzun varlığı ise ayrıca araştırılacak bir konudur.

Hepsi avlanmış türlere ait çok sayıda hayvan kemiği burada büyük şenliklerin düzenlendiğine ve hacmi 160 litreye ulaşan taş kaplarda yapılan kalıntı analizleri, alkollü içkilerin tüketildiğine işaret ediyor. Sosyal antropolojiden ögrendiğimize göre bunun gibi iş gücü şenlikleri denilen etkinlikler göbekli tepe gibi büyük çaplı kamusal projeler için gerekli insan gücünü çekmek için kullanılmış bir araç olmalıydı. Dairesel yapılar içindeki düzenli tamir ve yeniden düzenlemeler buradakiinşaat faaliyetlerinin düzenli olarak devam ettiği izlenimi veriyor. Bu da festival yada bayram gibi dinsel  ve işlevsel olarak insanları dönemsel biraraya getiriyordu.

Yarım kalmış taş işleri kırılmış çakmak taşları Göbeklitepe deki anıtsal yapının oluşturulurken  çalışma alan ve sekilleri hakkında da veri oluşturmaktadır..

Kaç kişinin çalıştığı ve T yapısında ki koca taşların kaç kişi ve ne ile taşındığı ileri ki bölgesel keşif de ortaya cıkacak yapılarla beraber değerlendirildiğinde ortaya çıkacaktır.

Topluluk alan calışması yapanlar, lojistiğini sağlayanlar ve saldırıya karşı koruyanlar gibi bir kısım iş bölümü ve çalışma sistemi içinde hiyerarşik bir yapı oluşturmaları gerekliliğini de ortaya koyuyor..

İnsanlar ibadet için de hizmet  içinde eglence  içinde gelmiş olsalar da çalışma sistemi hiyerarşik bir yapıyı zorunlu kılar. Oysa tam bir eşitlikçi dönem olduğu varsayılıyordu..

Bölge de temin edilen tüm bitki ve hayvan kalıntıları vahşi hayvan ve yasama ait kalıntılardır..Çakmaktaşı aletler, burada buna ilişkin bir imalat yapım ve faaliyeti olduğu anlamına geliyor.. Büyük taş kaplar içinde yapılan analizlerde oksalad kalıntılarını ortaya çıkardı.. Bu durum ise bira imalatına dair o dönemde faaliyet olabileceği şeklinde düşünülmektedir.

Ajans 3C

İbrahim Halil Eroğlu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin