Kriminal laboratuvarları suç dünyasının korkulu rüyası

0
308

Suç delilleri ve şüpheliler arasındaki bağlantıları kuran, suçluların korkulu rüyası polis kriminal laboratuvarları, suçluya ulaşmayı sağlayan soruların yanıtlarına ulaşıyor.

Peki kriminal polis laboratuvarları nasıl çalışıyor? Adana Kriminal Laboratuvarı..

Ön inceleme yapılıyor, bulguların saf DNA’sı çıkarılıyor

Olay yerindeki tüm biyolojik veriler, Biyolojik İnceleme Şube Müdürlüğüne geliyor. Ön incelemesi yapılan bulguların saf DNA’sı burada çıkarılıyor. Son aşama olarak da çoğaltılmış olan DNA’nın kişiye özel, TC Kimlik Numarası gibi numaralandırılmış profili oluşturuluyor.

Arşivlenen bu DNA bilgileri bazen yıllarca önce faili meçhul kalmış dosyaların yeniden açılmasını sağlıyor.

“Bir delil her bir laboratuvara posta yoluyla dolaştırılıyordu”

Adana Kriminal Laboratuvar Müdürü Yılmaz Acar, “Türkiye genelinde bir olayın araştırılması için her bir delil her bir laboratuvara Türkiye genelinde posta yoluyla dolaştırılıyordu. Bu da aylar sürüyordu. Ancak balistika sistemindeki ortak arşiv sayesinde şu anda biz Kars’taki işlenmiş bir olayla Adana’da ele geçirilen bir silahı eşleştirebiliyoruz. Ve bu bizim dakikalarımızı alıyor.” dedi.

Dolandırıcıların foyalarının ortaya döküldüğü birim ise Belge İnceleme Şube Müdürlüğü. Her türlü yazılı belgede çıplak gözle görülemeyenler burada ortaya çıkıyor.

“Personelimizi polis okullarında üniversite mezunu olarak seçiyoruz”

Türkiye’deki Kriminal Polis Laboratuvarları dünya standartlarında. ISO 17025 TÜRKAK tarafından onaylanan akreditasyonla uluslararası çapta rapor tanzim etmeye başladıklarını ifade eden Acar, “Personelimizi polis okullarında üniversite mezunu olarak seçiyoruz. Burada 4 yıllık bir asistanlık eğitiminin devamında uzmanlık eğitimine tabi tutuyoruz. Biz suçluyla suçun, masumun arasındaki bağı bilimsel yöntemlerle çözüyoruz.” diye konuştu..

Kriminal inceleme delil ve faili buluşturan bir istasyon aslında..

Sahibi bilinmeyen delil, bu çalışmalar neticesinde kime ait olduğu ortaya cılarken kime ait olduğu bilinmeyen bir kısma şahsa özel veriler de bizzat failin ortaya çıkmasına sebep oluyor..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin