Karaman Kılbastı Hititlerden kalma Krater Havuzu

0
1184

İz geçmez kervan durmaz bir yer var.. Karaman da sönmüş volkanik dağ  Karadağ onunda başdağ denilen bir tepesi var.. 3000 yıl önce gerek hayvancılık gerekse yasayan insanların su ihtiyaçlarını gidermek için yapılmış su havuzu.. Su kaynağı olmayan bölge de Krater cukuru zeki vealıikan Hititlerce yağan yağmur sularının biriktirilmesi oluşturulmuş ve daha sonra da kanallarla geliştirilmiş bir yapı

Karaman’ın merkez Kılbasan beldesinde sönmüş volkanik dağ Karadağ’ın Başdağ tepesinde bulunan ve 3 bin yıl önce yapılan su havuzu.

Havuz, yaklaşık 3 bin yıl önce Hititler tarafından küçük krater çukurunun içine yapılmış.

Yağmur ve kar sularının havuzlarda birikebilmesi için kanallar açılmış.

Bu havuzlarda biriken sular gerek insanların ihtiyacı gerekse hayvanların ihtiyacı için kullanılmış.

Binlerce yıl geçmesine rağmen Karadağ’da hayvancılık yapan yöre halkının hala hayvanlarının su ihtiyacının bir bölümünü bu havuzdan karşılıyorlar.

Roma ve Bizans dönemlerinde tamir edilip geliştirilmiş.

Karadağ, yapısı itibarı ile bünyesinde hiç su kaynağı olmayan bir dağ olduğu için bu havuzun buraya yapıldığı düşünülmektedir.
Zamanla havuzun içi toprakla dolmuş.

Derinliği 15 – 20 metreyi bulabileceğini tahmin ediliyor.

Hemen yanındaki dikdörtgen şeklindeki küçük havuzda aynı sistemle yapılmıştır.

Yine bölge de yaban koyunu ve yılkı atları da bulunmaktadır…

Konya Bozdağ’dan getirilerek Karaman’a salınan Anadolu Yaban Koyunlarının sayısı gün geçtikçe artıyor

2004 yılında Konya Bozdağ’dan getirilerek karaman’ın Kılbasan köyünde bulunan Karadağ’a salınan Anadolu Yaban Koyunları, her geçen yıl doğal ortamlarına alışarak sayıları gün geçtikçe artıyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Karaman Şubesi tarafından 2004 yılında Karadağ’a bırakılan 50 civarındaki yaban koyunu buradaki doğal yaşama uyum sağlayarak neslini yeniledi. Yaklaşık 13-15 yıl ömrü olan yaban koyunları Karadağ’a salındıktan sonra doğal ortamlarına alışma sürecinde bir kısmı kurtlar tarafından bir kısmı ise doğal ortamına alışamadığı için telef olan Anadolu Yaban koyunlarının sayısı bir dönem 10’a kadar düşmüştü. Kalan yaban koyunları tekrar çoğalarak bu yıl itibariyle sayılarını 60’a kadar yükseldiği öğrenildi.

Yetkililer, Karadağ’da yaşayan ve sayıları 700’ü bulan yılkı atlarının her geçen yıl çoğalması ve çevre köylerin koyunlarının da Karadağ’da otlatılması nedeniyle yaban koyunlarının yaşam alanlarının daralmasına bağlı olarak fazla üremekte sıkıntı çektiğini belirtti. Koyunların gezebileceği alanın geniş olması durumunda yıllık artışlarının her yıl daha fazla olabileceği belirtildi.

Karadağ da erken hırıstıyanlık dönemine ait değle köyünde Binbir kilise denilen yapılar da bulunmaktadır. 19 yüzyılı sonunda meydana gelen depremlerde yapıların büyük kısmı yıkılmış vaziyettedir.. bölge 4.ve 9 yüzyıllarda birçok dinsel yapıyı barındırıyor. Avrupa dan Kudus e giden hırıstıyan hacı adaylarının konakladığı ve ziyaretgah olarak da kullanıldığı biliniyor. Psikoposlüuk merkezi de olan bölge tarih de Baratan olarak geçse de antik adı tam ve kesin olarak bilinmemektedir Marcus Arelıus bu bölge de kendi adına sikke bastırmıştır.. 

Yapılan kazı çalışmaları esnasında 2 adet piramit seklinde anıt mezar bulundu.. Mö 3.yüzyıla ait olduğu sanılan yapı bölgede ilk olması sebebi ile özellik arzediyor

İNCESU MAĞARAS I

Karaman Merkez Taşkale Köyü sınırları içerisinde İncesu deresinin doğu yamaçlarında bulunmaktadır.

1356 metre uzunluğunda olan mağaranın yapısı sarkıt ve dikitlerden oluşmaktadır. Traverten yapıda havuzlar bulunmaktadır.. 

Mağara envanterini kayıtları yapılan yol ve ışıklandırma sı olan mağaranın bir diğer özelliği astım bronşit gibi hastalıklara birebir iyi gelmesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin