Ayasofya da yapılan bale figürü hakkında inceleme başlatıldı

0
319

Ayasofya Müzesi’nde bale figürü yapan bir kadının görüntülerinin sosyal medyada yer almasına ilişkin inceleme başlatıldı.

Doğu Roma imparatorluğu nun görkemli yapısı Konstantios tarafından 360 yılında ilk olarak yaptırılmış yangın ve ayaklanmalar 3 kez yenilenerek daha da görkemli hale getirilmiş ve Fatih tarafından İstanbul un fethi sonrası cami ibadethanesine cevrilmiştir.. 1935 yılında müzeye dönüştürülmüştür..

Kutsiyete aykırı olacak şekilde dans figürü ün yapılması ve bunun sosyal medyada paylaşımı infiale sebep olmuştur.. Tarih boyunca ibadethane ve mezarlık gibi alanlarda insanoğlu hep saygı figürlerinizi tercih etmiş bu tür alanlarda yüksek sesle bile konuşmamıştır

Ayasofya Müzesi’nin Twitter hesabından, müze içerisinde çekilen ve daha sonra sosyal medyada paylaşılan bale fotoğrafıyla ilgili açıklama yapıldı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“İlgili mevzuatımız çerçevesinde müzemizde, turizm firmalarından gelen talepler doğrultusunda akşam saatlerinde özel açılışlar gerçekleşmektedir. Nitekim, 05 Ocak 2019 tarihinde gerçekleşen akşam açılışında, ziyarete gelen bir bayan tarafından, bir bale hareketi olan ‘spagat’ figürü müze içerisinde yapılmış ve diğer ziyaretçiler tarafından fotoğrafı çekilmiştir. Bu husus sosyal paylaşım sitelerine yansımış ve tarafımızca konu hakkında gerekli incelemeler başlatılmıştır.”

Kültür ve Turizm Bakanlığının resmi Twitter hesabından da müzenin açıklaması retweet edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin