Hukuk eğitiminde hukukçu adaylarına aşılanması gereken en kayda değer husus, adalet ve hakkaniyet bilincidir

0
210

Hukuk nosyonu da sadece kanun maddeleri ezberlenerek edinilemez.
Bunun için hukuk eğitimi verilen okullarda hukuk felsefesi, sosyolojisi ve ekonomi biliminin de öğretilmesi, hem de iyi öğretilmesi çok önemlidir.
Felsefesi olmayan, sosyolojiden anlamayan bir insanın iyi hukukçu olması da imkánsızdır.
Çünkü iyi bir hukukçu olmanın vazgeçilmez önkoşulu insanda ‘‘adalet’’ kavramının son derece sağlam temellere dayanması, sağlam bir şekilde oluşmasıdır.
Adalet ve hukuk birbirlerinden farklı kavramlardır, hukuk adaletin olabilmesinin yolunu açar genelde ama bazen de bu yolu kapar.Adalet kavramı ile hukuk sistemi çelişmeye başladığında, sistemde bu gerginlik yaşanmaya başlandığında gayet tabii ki gidilecek sadece iki yol vardır.Ya hukuk sistemi adalet nosyonuna uygun bir şekilde yeniden düzenlenir, ya da adalet anlayışı hukuk sistemine uydurulur.
Káğıt üzerinde bu iki farklı yol arasında sadece nüans olduğu gibi bir izlenim doğsa da aslında bu iki farklı yol toplumların gideceği iki farklı sisteme de işaret eder.
Hukuk sisteminin değişen adalet nosyonuna uydurulması demokrasilere özgü bir gelişmedir.Adalet anlayışını hukuk sistemine uydurmayı tercih eden toplumlar da otoriterdirler, çünkü bu tercih kaçınılmaz bir biçimde zorlamaları ve baskıyı da içermek zorundadır.Genelde hukuk fakültelerinin birinci sınıfında anlatılması gereken bu tür kavramlarla dolu bir yazı yazmak zorunda kaldığım için okurlardan özür diliyorum.
Ancak ne yazık ki Türkiye’de olup bitenler oluşmuş beyinlere değil de daha henüz oluşmaya çalışan beyinlere hitap edecek şekilde yazı yazılmasını gerektiriyor zaman zaman.
Adalet kavramı tarih sürecinde değişir, hukuk sistemleri de değişir ama hukuk sistemindeki değişikliğe yol açan gelişme adalet kavramının toplumda değişmiş olmasıdır.
Bir anlamda adil olanın ne olduğu konusunda toplumda oluşan kanı, anlayış hukuk sistemini zorlar.Bu zorlama sonucunda hukuk sisteminde değişim yapmamakta ısrar edildiğinde toplumlarda zaman içinde büyük bir meşruiyet boşluğu oluşmaya başlar.
Bu tür toplumlarda bazı kararların ‘‘hukuka uygun’’ olması bir süre sonra insanların gözünde hiçbir şey ifade etmemeye başlar çünkü ‘‘hukuka uygun’’ olan aynı anda adil de değilse toplum vicdanı o kararı kabul etmez…Siz isterseniz sonuna kadar ‘‘Hukuka uygundur’’ diye tepinin ve isterseniz hukuka uygundur diye insanlara cezalar verin, onları hapse kapatın hiçbir şey fark etmez, toplum vicdanında suç oluşmamışsa sorgulanan hep ‘‘hukuk sistemi’’ olacaktır sonunda.Bu da çok tehlikeli bir şeydir çünkü sonuç itibarıyla bir toplumu bunca çelişkisiyle, potansiyel çatışma ve kavgalarıyla bir arada tutan şey, sağlam bir hukuk sisteminin varlığıdır.Adalet nosyonuna aykırılığı nedeniyle hukuk sistemi de darbe yerse uzun dönemde, sonuçta toplum bütünlüğü de tehlikeye atılır.Memleketi yasaklarla yönetmeye kararlı olanların aldığı bazı hukuki kararlar hem hukuk sistemine inancı her geçen gün daha da azaltıyor, hem adil bir sistem olmadığı yolundaki inanç topluma yayılıyor, hem de bu nedenle de toplumda büyük bir meşruiyet boşluğu yaratıyor.
Dünya konjonktürü yaratılan bu boşluğun Türkiye’de geçmişte olduğu gibi zorlamalarla, güç kullanılarak doldurulmasını artık imkánsız kılmış durumdadır.
Meşruiyet boşluğu olan toplumlarda hep krizler olur ve o tür toplumların kendilerini toplayabilmesinin tek koşulu da toplumda adalet anlayışının yeniden yaygınlaştırılmasında yatar.Ve bazen bazı kararlar hukuka uygun olsa bile onların uygulanmaması hukuk nosyonuna felsefesine uygun olur,.Türkiye’de var olan meşruiyet boşluğunu doldurmak için elimizde bir fırsat vardı, ancak ne yazık ki bu Erdoğan’a yeni yasaklar getirilerek elden kaçırılıyor.Akil insanlar hálá daha varsa bu ülkede onlara sesleniyorum, bu yanlış karardan dönünüz, ‘‘adalet duygusunun’’ zedelenmesine yol açarak Türkiye’de çok daha tehlikeli gelişmelere yol açabilecek adımları lütfen atmayınız.

Paylaş
Önceki İçerik“Hukuk, bireyin meşru savunma hakkının kolektif organizasyonudur.”
Sonraki İçerikİbrahim Kalın”Türkiye nin Kürtleri hedef aldığı iddiası akıl dışıdır”dedi
Setenay Ekşioğlu
European Court of Human Rights,ECHR Judge,Setenay Eksioglu 8 Aralık de İstanbul'da doğdu. Önce İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi'nde okudu ve burada 1984-1993 arasında araştırma görevlisi olarak çalıştı. İlk master derecesini de bu okuldan aldı. İkinci yüksek lisansını Nancy II Üniversitesi'nde Avrupa Hukuku alanında yaptı. Ardından Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. 1990'da İstanbul Barosu'na kaydoldu. 1992'de İstanbul Üniversitesi Kamu Hukuku dalında doktorasını tamamladı. 1999'a kadar İstanbul Üniversitesi'nde çalıştıktan sonra, 1999-2008 arasında Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğretim üyeliği ve dekan yardımcılığı görevlerinde bulundu. Aix-Marseille III Üniversitesi ve Montpellier II üniversitelerinde misafir öğretim üyeliği yaptı. 22 Ocak 2008'de Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından AİHM'in Türkiye'yi temsil edecek yargıcı seçildi. Eksioglu'ın akademik çalışmaları insan hakları, bireysel özgürlükler ve Avrupa hukuku üzerine yoğunlaşıyor. Eksioglu, AİHM'de Türkiye'yle ilgili en çok ifade özgürlüğü, adil yargılanma hakkı ve mülkiyet hakkıyla ilgili davalara bakıldığını anlatmıştı. Eksioglu'ın, Avrupa Birliği ve Avrupa anayasaları konusunda yayımlanmış çok sayıda makalesi ile "Ulusalüstü Anayasal Düzen Olarak Avrupa Topluluğu Hukuk Düzeni Egemenliği" ve "Avrupa Topluluğu Hukuk Düzeni ve Ulus - Devlet Egemenliği" başlıklı iki kitabı bulunuyor.ve cok sayıda yayınlanmış fransızca kitapları mevcut olup halen devam eden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi anayasal hukuk süreclerde yer almaktadır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin