Tarih de Çanakkale Köprüsü nü Persliler yaptı

0
268

Çanakkale Boğazı’nda en eski köprü
MÖ 480 yılında Pers imparatoru 1. Serhas(Xerxes) tarafından Yunanistan’a sefer amacıyla kuruldu.
Ordularını Asya’dan Avrupa’ya kolayca geçirebilmek için Mısır ve Fenikeli mühendislere Çanakkale Boğazı’nda(Hellespont) Abidos’tan Sestos’a uzanan iki köprü kurulmasını emretmiştir.
Persliler, 674 tane kürekli gemiyi yan yana bağlayarak bir köprü haline getirdi. Gemileri bir birlerine tutturmak için ise papirüsten ve keten kenevirinden ipler kullandılar. Daha sonra bu köprünün üzerinden atların ve insanların rahat geçebilmesi için enine uygun büyük kalaslar kestiler. Yan yana konulan 674 geminin üzerine bu kalasları döşeyerek üzerlerine toprak çektiler. Yanlarına da daha rahat geçilmesi için korkuluklar yaptılar. Bu köprünün üzerinden atlılar ve savaşa gidecek olan 1 milyon 700 bine(abartı bir sayı, geri hizmet hariç 100.000 civarı olmalıydı) yakın asker karşı yakaya geçti.
Heredot un  7. kitabı olan polylmnia adlı kitabında  konuyu ayrıntılı anlatıyor.

Eceabat ilçesi yakınlarındaki Akbaş mevkisinde yer alan Sestos Antik Kenti’ndeki yüzey araştırmalarını 18 Mart Üniversitesi nce yapıldı.. Sestos’un antik çağlarda Gelibolu Yarımadası’nın en önemli kentlerinden birisidir.. 

Şu anda Akbaş Limanı’nın bulunduğu yerin antik Sestos kentinin de limanı dır.. Gelibolu Yarımadası ve Karadeniz’de toplanan tahıllar, gemilerle bu limana getirilir,tahıllar bu limandan Sestos’ta yer alan büyük ambarlarda biriktirilirdi

Antik dönem filozoflarından Aristo’nun Sestos için ”antik çağın tahıl ambarı” deyimini kullanmıştır.. Sestos’un yalnızca Çanakkale Boğazı’na bakan bölümü yok. Aynı zamanda Saros Körfezi bölgesinde de limanı vardı. Kış aylarında rüzgardan boğaza giriş mümkün olmadığı zamanlarda, tahıllar Saros bölgesindeki limandan gönderilmişti.

Saros Körfezi

Çanakkale Boğazı’nın Anadolu yakasında yer alan Nara Burnu’ndaki Abidos ile Avrupa yakasındaki Sestos arasında bir ilişki vardır.. Bu bölge, tarih içinde devamlı Çanakkale Boğazı’ndan geçişlerin yaşandığı bir nokta dır..

İstanbul kurulana kadar bütün tarih öncesi çağlarda (Prehistorik) Roma’ya kadar doğu ve batının yolu burasıdır.

Milattan önce 5. yüzyılın ortasında Pers ordusunun bu bölgeden Avrupa’ya geçmiştir.. . Persler, Abidos’tan Sestos’a yüzen gemileri birbirine bağlayarak, Çanakkale Boğazı’nda tarihteki ilk köprüyü kurmuş. Bu köprüden Pers ordusu Avrupa’ya, Atina’ya geçmiş. Milattan önce 334 yılında Büyük İskender’in ordusu da buradan geçmiştir..Aynı şekilde Roma ordularının da batıdan doğuya ve doğudan batıya buradan geçmişdir… Tarih içerisinde Asya ve Avrupa arasındaki geçişleri hep bu noktadan olmuştur..

Çanakkale savaşı’nda Akbaş limanı, yaralı askerlerimizin tedavi için istanbul’a taşınmasında ,erzak ve mühimmat sevkiyatında kullanılıyordu. Halep adlı gemi yaralılarımızı almış tam ayrılacakken düşman tarafından bombalanmıştır . Bu saldırıda ölen 200 civarında askerimiz Akbaş şehitliğ’ine defnedilmiştir. Ruhları şad olsun .

Mara Yarımadası bizi hep hüzünlendirir.. Tarih 4 Nisan 1953 yılın gösterirken ülkemizin sahip olduğu 3 deniz altı dan biri olan Dumlupınar deniz yüzeyindeyken İsveç bandıralı bir şileple çarpışmış ve çarpışma esnasında hemen batmış batma esnasında torpido odasına sığınan 22 kişi su yüzüne fırlattıkları telefon şamandırası ile iletişim sağlanmış oksijeni tasarruflu kullanmaları için konuşmamalı sigara içmemeleri söylenmişti.. fakat tüm çabalara ragmen umutlar kesildiğinde sigara içebilecekleri türkü söyleyebilecekleri mesajla verilmiş ve Şamandıradaki telefon hattının öbür ucundan, tüm Türkiye radyo ajansından o sırada canlı yayında olan, denizaltıda tevekkülle ölüme yapılan hüzünlü ama başı dik türküsünü dinledi…

Ah, Bir Ataş Ver, Cigaramı Yakayım
Sen Sallan Gel, Ben Boyuna Bakayım

Uzun Olur Gemilerin Direği
Ah, Çatal Olur Efelerin Yüreği
Ah, yanık olur Anaların yüreği

Ah, Ataşı Gavur, Sinem Ko Yansın
Arkadaşlar Uykulardan Uyansın

Bu vesile ile Nara Yarımadası açıklarında batan  dumlupınar denizaltısı şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin