Osmanlı kriket Kulübü 137 yıldır Capetown da

0
217

Türkiye’nin Pretorya büyükelçisi Elif Çomoğlu Ülgen, beraberindeki heyetle Afrika’nın en köklü ve tarihi spor kulüplerinden 137 yıllık Osmanlı Kriket Kulübünü ziyaret etti.

Kulübün en yaşlı üyesi olan Yusuf Joseph, 87 yaşında olmasına rağmen hala takımın bir üyesi olduğunu ve 70 yıllık birikimi ile takıma katkı sunmaya devam ettiğini söyledi.

Osmanlı Kriket Kulübünün Güney Afrika kriket tarihinde önemli izleri olduğunu belirten Joseph, “Bu takım Ebubekir Efendi’nin öğrencileri tarafından kuruldu ve ülkeye çok büyük oyuncular kazandırdı. Ben de onlarla beraber oynadım fakat bu yetenekli oyuncular ülkemizdeki ırk ayrımcılığı politikası gereği derilerinin renginden dolayı milli takıma alınmadılar.” şeklinde konuştu.

Joseph, “O dönemlerde beyaz ve beyaz olmayan oyuncular olarak aramızda bir anlaşmazlık yoktu. Hepimiz arkadaştık hatta diğer ırktan çok yakın arkadaş olan oyuncular vardı. Her şey hükümetin uygulamalarıydı.” dedi.

Osmanlı Kriket Kulübünün ülkenin oyuncu yetiştiren en önemli takımları arasında olduğuna dikkat çeken Joseph, bu başarıda Türkiye’nin büyük destekleri olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye’nin desteğiyle başarı sağladılar

Kulüp Genel Sekreteri Fareed Abrahams, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) yetkilileri tarafından düzenlenen ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek “TİKA’nın takıma yardımları olduğu ilk yıl as ve genç takımlarımız bir üst lige çıktı. 3 yeni takım daha kurduk. Takımımız kriket camiasında daha görünür olmaya başladı ve daha fazla gence ulaşmaya başladık.” ifadesini kullandı.

Büyükelçi Ülgen, Kriket Kulübüne çerçeveli Osmanlı armalı tablo takdim etti. Kriket Kulübü de Büyükelçi Ülgen ve TİKA’ya “Osmanlı Kriket Kulübü Uluslararası Hamisi” unvanını verdi.

Ziyarete Büyükelçi Ülgen’e Güney Afrika Ticaret Ataşesi Işıl Karakurt, TİKA Pretorya Koordinatör Yardımcısı Egemen Şener, Maarif Vakfı Güney Afrika Koordinatörü Adem Koç ve Anadolu Ajansı Afrika Haberleri Editörü İbrahim Tığlı eşlik etti.

OSMANLI KRİKET İN TARİHÇESİ

Güney Afrika (Cape Town) da
Osmanlı ve torunları

İngiliz kraliçesi Victorya 1800 lü yıllarda Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz den yardım ister.

Konu: Güney Afrika Hollanda sömürgesi sırasında Cava adalarından getirilen müslüman Malaylı kölelere dini eğitimin verilmesi.
Kraliçenin bu isteğini Osmanlı Padişahı, Şehrizor lu (Kerkük) Sisava medresesinde yetişmiş müderris (Prof) Ebubekir Efendi ye bu görevi tevdi eder.
İstanbul dan başlayan yolculuk, Sardunya adası, Marsilya, Paris, Liverpool, Cape Town olmak üzere 3.5 ayda tamalanır.
Ebubekir Efendi “The Norman” gemisiyle; bir direğinde İngiliz, ikinci direğinde Osmanlı bayrağı asılı olarak top atışları ile Cape Town da karşılanır.
Nüfusun iki katı müslüman olan bu şehirde Osmanlı Halifesinin kendileri için müderris gönderdiğini duyan Malaylı ve yerliler rıhtıma akın ederek büyük coşku ve gösteri yapılır.
Ebubekir Efendi 15 gün içinde “Ottoman Teological School” kurarak 300 öğrencisine eğitim vermeye başlar.
Orada konuşulan Malayca, Afrikaansca, Felemenkçe, İngilizce öğrenir. Öyleki İlk İslam ilmihali “Beyan ud Din” (بيان الدين) kitabını Afrikaansca ve Osmanlı yazısı ile bastırır.
Yeni Zelanda yı keşfeden Kaptan Cook un yeğeni Tahora hanımla evlenir. 6 çocuğu olur. Açtığı ilk “İslam Kız Okulu” na Tahora hanımı müdire olarak görevlendirir.
Halk Ebubekir Efendi den çok etkilenir ve Osmanlı gibi fes giyinip o kültürle yaşamaya başlar. İstanbul dan fes makinesi getirmek zorunda kalınır.
“Ottoman Kriket Kulübü” kurulur. Halen 15 takımı olan bu kulüp liglerde oynamaktadır.
Ebubekir Efendi vefat ettiğinde Tana Baru müslüman mezarlığına defnedilir.
Türkçe konuşan torunları, öğrencilerinin çocukları Cape Town da yaşamakta ve tek arzuları Türkiye ile irtibatlarının devam etmesi.
Güney Afrika lı bu müslümanlar Trablusgarp ve Balkan Savaşında para toplayıp yardımda bulunmuşlardır.
Önemli olan şu:
Güney Afrika toprağımız ve oradakiler vatandaşımız olmadığı halde, halen bizden biri olmaya devam etmeleridir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin