Hammurabi Kanunlarına göre Yargıç Yanlış Yaparsa

0
319

“Eğer bir yargıç bir davaya bakar ve bir karara varırsa, verdiği hükmü yazılı olarak takdim eder; daha sonra verdiği kararda bir hata ortaya çıkarsa ve bu kendi hatasından kaynaklanırsa, o zaman davada onun tarafından kararlaştırılan para cezasının on iki katını öder ve halka ilan edilerek yargıçlık makamından el çektirilir, bir daha asla yargıçlık icra etmek için oraya oturamaz.”

“Bir adam kendisine bir çocuk veren karısından ya da kendisine bir çocuk veren kadından ayrılmak isterse, o zaman karısına çeyizini geri verir ve çocuklarına baksın diye tarlanın, bahçenin ve malların bir kısmının kullanım hakkını verir. Çocuklarını büyüttüğü zaman, çocuklara verilenlerden bir parça (oğlanınkine eşit olan bir parça) da ona verilir. Ondan sonra kalbinin erkeği ile evlenebilir.”

Eski Babil soyunun, 11 kralından en ünlüsünün Hammurabi olduğunu söylersek abartmış olmayız. Hammurabi Kanunları ile döneminde ülkesinde geçerli olan kanunlar üzerinde değişiklik ve yenilikler yapan Hammurabi döneminde Babil en parlak devrini yaşamıştır.
Hammurabi’nin tarih açısından önemini 2 temel noktada özetleyebiliriz:

  1. Hammurabi, fetihleriyle Mezopotamya’nın büyük, küçük birçok şehir devletini zapt ederek, Sümer ve Akad ülkelerini bir imparatorluk halinde birleştiren kraldı.
  2. Hammurabi Kanunları ile bilinen, ülkesinde geçerli olan kanunlar üzerinde değişiklik ve yenilik yaparak bir reform yapmıştır.

Babil Kralı Sin-Muballit’in oğlu Hammurabi, M.Ö. 1792 – 1750 arasında yaşamıştır, halen Hammurabi’nin yaşadığı tarihler tartışma konusudur. Döneminde Babil en parlak devrini yaşamış ve Mezopotamya tarihinin hiçbir devrinde başkent olarak, bu derece önemli ve önder bir rol oynamıştır. Hammurabi yalnız merkezi bir devlet değil, aynı zamanda merkez, bir din de ortaya çıkarmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin