Kadınlar Günü Kutlu olsun

0
558

Tarih boyunca ülkeleri batıranların, insanlığı kana ve göz yaşına boğan olayların müsebibi hep erkek olmuştur..

Erkek tarafın özne olduğu tarih de kısa süreli de olsa kadın bir kaç örnek teşkil eden liderliği olmuş ama bunlarda kadın yazgısı nı değiştirememiştir…

İslam öncesi topluluklar da harami grupların ya da uzun savastan dönen erkeklerin seks saldırılarından korunmak için aileler, kendilerini korumak adına kız çocuklarını yok etmeye yönelik davranışlarda bulunmuşlardır..

Tarih de Zennobia olarak bilinen ve bize Zennube olarak geçen Suriye yakınlarında bulunan Palmira krallığı kocası ölünce ele geçiren bir kaç dil bilen iyi yetişmiş rahip kızı Zenobia. Kısa hükümranlığı, Antakya sınırlarına göz dikince Roma İmparotoru tarafından esir alınıp cariye muamelesi görmesi ile son buldu.. Hürrem Kleopatra gibi tarihsel kimlikler keskin zekaları ile erkek kimliklerin arkasında belirleyici olarak 2.cil özellikleri sebebi ile Zenobia kadar önemli değildir..

Erkek tarafın fiziksel güçlülüğü onun savaççı yönünü geliştirdiği için ilkel zamanlardan günümüze kadar böyle gelmiş 19.yüzyılda kadınların ucuz iş gücü görülmesi ve onların iş hayatında ezginliği kadın hakları konusunda bir uyanış sebep olmuştur..

Ülkemizde hemen her şehir de sokak da bir vatan kurtarıcısı var.. Bunların bir kısmı gerçekten samimi ve inançlı kardeşlerimizden oluşurken büyük çoğunluğu kendini kurtaramamış erkek siluetlerden oluşur..

Neden Kız cocuklarından çıkmıyor? Kurtarıcılar iddiasında neden hep erkek? .. Hatta çok iyi okulları bitirmiş kız çocukları bile böyle bir iddia da bulunmuyor..

Yukarıda bahsettiğimiz tarihsel gerçeklik doğu toplumlarından çıkartılamayan geleneksellik oluşturan davranışlara kaynaklık etti.. Erkek çocuk bebekken daha en mahrem yerine””Göster pipini” diyerek teşhirci gibi davranırken kız cocuğu daha bebekken külodu gözükse kızgın davranışlarla karşı karşıya kaldılar.. Hatta erkek çocuk ayrımcılığı, çocukken elin kızına tecavüz etse bile komedi olarak algılamaya hazır bir psikolojik yapıya dönüşmüştür.. Erkek Çocuk da özgüven patlaması yasanöası” aslanım koçum” diye devam etmiş daha sonra ” erkek ağlar mı?” derken bir bakmışsın büyümüşsün erkeğin içindeki ezginlikler, ben egosu olarak çıkıyor ve kurtarcıya dönüşüyor..
Hırçın çocuklar gayrımeşru da olur sa da lider adayı ve çabuk kırılır su testisi yolunda ..Hayat örnekleri ile dolu…
Siyaset de bu çocuklar olursa da kendisini hep lider olarak zanneder..

Anadolu, arkeolojik kalıntılar/inanç merkezleri bu topraklarda fazla alan kaplıyor. .Bu zenginliğe göre Her inanç da Mesih anlayışı olduğunu görüyoruz.. Hemen hemen Biz de Mesih o yüzden çoktur..Ama hep erkek çocuklar Mesih iddiasındadır..

Kız çocuklar büyür hep magdur olurlar.. Eş olur anne olur öldürülür. Neden? İyi yetiştiremediğimiz erkek çocukları bunun en büyük sebebidir.

Gelişmiş gün şartlarında zihinsel Yeterlik kişisel bütünlük kadının aleyhine gibi gözükse de aslında bu eşitiz şartlarda kadınların daha iyi ve bilinçli yetiştiğini gösterir. Bu sebeple kadınların içinden Mesih adayı dünyayı kurtacagım iddiası çıkmaz.. Bu eşitsiz şartları doğru kullanan kadınlar, eksik kişisel yeterlilik le arkada kalmaya mahkum olan ve fakat diğer şartlarla öne çıkan erkekleri alt edebilirler… Kişisel bütünlük en önemli insan kaynagı dır

Bu vesile ile bir kadın doğar ve tüm dünyayı değiştirir, Kadınlar günü kutlu olsun

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin