Diyarbakır da Kaforniyum maddesi ve tarihi sikkeler ele geçirildi

0
54

Diyarbakır’da kaliforniyum olduğu iddia edilen madde ele geçirildi

Diyarbakır’da, kaliforniyum maddesi olduğu iddia edilen maddeyi ve yaklaşık bin 195 adet tarihi eseri satmaya çalışan şüpheli suçüstü yakalandı.

Diyarbakır Valiliğinden yapılan açıklamada, İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ile Kayapınar İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerinin yaptığı araştırmada, Kayapınar ilçesinde oturan bir şüphelinin kaliforniyum olduğunu iddia ettiği madde ile yaklaşık bin tarihi sikkeyi satmak için alıcı aradığı bilgisine ulaşıldığı belirtildi.

Cumhuriyet Başsavcılığından alınan arama kararı doğrultusunda dün Kayapınar ilçesinde düzenlenen operasyonda zanlının, bahse konu maddeyi ve tarihi sikkeleri satmaya çalıştığı sırada suçüstü yakalandığı kaydedilen açıklamada, şüphelinin üzerinde ve aracında yapılan aramada 7 gram kaliforniyum maddesi olduğu iddia edilen madde ile Roma ve Bizans dönemlerine ait olduğu değerlendirilen bin 167 bronz sikke, 10 gümüş sikke, 3 yüzük, 15 obje olmak üzere toplam bin 195 tarihi eser ele geçirildiği aktarıldı.

3 şüpheli gözaltına alındı

Ele geçirilen madde ve tarihi eserlerin, Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı uyarınca muhafaza altına alındığı ifade edilen açıklamada, olayla iltisaklı 3 şüphelinin gözaltına alındığı, bahse konu maddenin incelenmesi amacıyla AFAD ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumuna bilgi verildiği vurgulandı.

Açıklamada, halkın huzur ve güvenliğinin sağlanmasına yönelik çalışmalara, azim ve kararlılıkla, aralıksız devam edildiği belirtildi.

Kaliforniyum en tehlikeli elementler arasında bulunuyor

Doğada bulunmayan ve radyoaktivite içeren “kaliforniyum”, en tehlikeli elementler arasında yer alıyor. 

Adını, ilk sentezlendiği Kaliforniya Üniversitesinden alan element, ağırlıklı olarak nükleer reaktörlerde, bunun dışında petrol kuyularında, nem ölçüm aygıtlarında ve altın ya da gümüş araştırmalarında kullanılıyor.

Gramı 4 milyon dolar

Stratejik kullanımı nedeniyle üretimi limitli yapılan kaliforniyum, sadece ABD ve Rusya’da üretiliyor. Maddenin gramının değeri ise 4 milyon dolar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin