ABD basını Cami saldırısına “Terör Saldırısı” diyemedi

0
114

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki iki camiye düzenlenen terör saldırısının yankıları devam ederken, ABD basınının “terör” ve “İslamofobi” ifadelerini kullanmaması dikkatlerden kaçmadı.

NEW YORK/ WASHINGTON

ABD‘nin en etkili yayın organlarından New York Times, Washington Post, Wall Street Journal ve CNN gibi kuruluşlar, Yeni Zelanda‘nın Christchurch kentindeki iki camiye düzenlenen terör saldırısına ilişkin “terör”, “terörist” ya da “terörizm” gibi ifadeleri kullanmaktan kaçındı.

New York Times, saldırıyı yapan terörist için “şüpheli”, “silahlı kişi” ifadelerini kullanırken, Washington Post da “silahlı saldırgan” demekle yetindi.

CNN ve Wall Street Journal gazetesi de diğer kuruluşlarla benzer kelimeler kullanarak, “terörist” ifadesini kullanmamayı seçti.

“İslamofobi” tanımını kullanmadılar

ABD basını saldırıyı, aralarında çocukların da bulunduğu onlarca kişinin yaşamını yitirdiği bir terör saldırısı gibi göstermek yerine, ABD’de neredeyse her gün yaşanan “silahlı saldırılardan” birisiymiş gibi gösterdi.

Yeni Zelanda’daki saldırı konusunda ülkede yazılan haberlerde dikkati çeken bir diğer husus da “İslamofobi” konusuna neredeyse hiç değinilmemesi oldu.

New York Times, Washington Post, CNN ve Wall Street Journal, “Yeni Zelanda’daki saldırıyı beyaz ırkçılığı besledi” değerlendirmelerine yer verse de bu haberlerde “İslamofobi” tabirini kullanmadı.

Söz konusu yayın kuruluşları, ABD Başkanı Donald Trump’ın ırkçı söylemlerini eleştirip, daha önce kilise ve sinagoglara da benzer saldırılar yapıldığını anımsatırken, Trump’ın İslam karşıtı söylemlerine neredeyse hiç değinmedi.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, saldırıların hemen ardından düzenlediği basın toplantısında, Christchurch kentinde 2 camiye düzenlenen saldırıların “terör saldırısı” olduğunu vurgulamıştı.

Trump’a tepkiler devam ediyor

Öte yandan, Amerikan kamuoyunda, ABD Başkanı Donald Trump’ın, beyaz ırkçılığın yükselişte olduğuna inanmadığını ifade ettiği son açıklamasına tepkiler devam ediyor.

Amerikan medyasında yer alan birçok haberde ve sosyal medyada yapılan birçok yorumda Trump’ın “beyaz ırkçılık” meselesini küçümsemesinin kabul edilemez olduğu vurgulandı.

Yeni Zelanda’daki terör eylemini gerçekleştiren saldırganın beyaz ırkçı olduğunun hemen herkes tarafından kabul edilmesine rağmen Trump konuyu “önemsiz” gördüğünü belirtmiş ve “Çok ciddi sorunları olan küçük bir grup olduğunu düşünüyorum. Eğer Yeni Zelanda’da olanlara bakarsanız, muhtemelen durum budur.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

İngiltere de durum pek farklı değil

İngiliz medyası, Yeni Zelanda’da iki camiye düzenlenen ve 49 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısını, tepki çeken ifadelerle ele aldı.

Yeni Zelanda’da yaşanan terör saldırıları, Müslümanlara karşı işlenen nefret suçlarının ne kadar arttığını bir kez daha gözler önüne serdi. Bu tür durumlarda hem politikacıların söyledikleri hem de medyanın olayı nasıl lanse ettiği hayati bir önem taşıyor.

İngiltere medyasının Yeni Zelanda’daki terör saldırısını ele alışı ise hayal kırıklığı yarattı.

Daily Mirror

 Daily Mirror gazetesi manşetinde, teröristin çocukluk fotoğrafı kullanılarak “Büyüyünce cani, aşırı sağcı katil olan melek gibi bir çocuk” ifadesi yer aldı. 

The Guardian

The Guardian gazetesi, “Yeni Zelanda’da bir katliam, silahlı saldırgan 49 kişiyi camide öldürdü” ifadesini kullandı. Aslında Yeni Zelanda Başbakanı bunun bir terör saldırısı olduğunu dile getirmişti.

The Times

The Times gazetesinde ise, toplu bir saldırıdan bahsedilmesine rağmen herhangi bir terör ifadesine yer verilmedi.

Daily Mirror gazetesinde, 2015’te gerçekleşen Paris saldırısı, terör saldırısı olarak nitelendirilerek, manşetinde 140 kişinin hayatını kaybettiği belirtilmişti. Terörü gerçekleştiren kişinin ise bıçaklı bir fotoğrafı kullanılmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin