Seçim İstanbul-Geçim İstanbul

0
255

31 Mart yerel seçimlerin yapıldığı tarih ve bugün tam 10 gün oldu..

Demokratik rejimlerde, en üst değer olan tüm kurum ve kuralların kaynağı “milli irade” İstanbul için 10 gün den beri esaret altında 1 dakika geç/erken gelseniz oyunuzu kullanamazsınız. Zaman hem oy kullanma hemde görev ve yetkiyi kullananlar açısından o kadar elzem bir konu..

Peki,.. Yaklaşık tüm Türkiye seçmeninin %20 sinin bulunduğu İstanbul neden bu kadar önemli?

Yerel seçimlerde Anadolu nun bir çok kentinde yerel ilişkiler ve duygusal baglar Seçim sonuçunu etkiler..

Üstünü toplayamayacak insanlar sırf bu ilişki ağındaki yoğunluk sebebi ile şehrin emin insanı sıfatı ile yönetime gelirler.. Gidene kadar da Yüksek maaş, lacivert takım, ara sıra Ankara ziyaretleri ile tatmin ufak tefek kaldırım taşı imalatını müteakip sık değişen tretuvar çalışmaları ve rakip partili seçmenlerin borçları sebebi ile icra takip ve tehditleri ile 5 seneyi doldururlar.. Cumhuriyet tarihi boyunca gelişmeyen kentler, yeşilsiz, parksız ve çöp yığınları ile hizmet üretilmeyen belediye anlayışı MSP zihniyetinin, adım adım ilerleyerek 1994 de İstanbul u ele geçirmesi ve hizmet kalite ve standardizasyonu, planlama projeksiyon ve aksatmadan Türkiye modeli olarak 25 yıldan beri İstanbul u yönetiyor..

İstanbul aynı zihniyetli üstünü toplayamaz kasaba belediye Başkanlarının Akademisi uzman ve projelendirme merkezi olunca 2002 itibari ile AKP dönüşümünün alt yapısı hazır hale gelmiş oldu..

Bu şekilde yerel yönetimler makyajla seçmene hizmet ederken merkezi idare deki salvolar ve devlet yapısında oluşturulan bilinçli zaafiyetler bu hizmetlerle, örtülenerek surlarda hep gedik genişleyerek devam etMiştir.

Siyasi yapı, bu hali ile önem arzederken ekonomik yapısını 18 milyar dolarlık bütçesi ile 6/7 bakanlığa bedel yapısı ile ortaya çıkar.. Beltur isimli şirketin kantin restaurant sosyal tesis gibi işletmelerinde kullandığı kesme şeker sadece bir fabrikayı taşır.. 3 milyon kişinin taşındığı metrobüs işletmesi ve halk otobüslerinde ki İstanbul Kart Uygulamalarından elde edilen gelirin ay sonu tahsil iadelerinin valör hesabı ulusal taşımacılık yapan 4/5otobüs firmasının aylık gelirine tekabül eder. Resmî gelirlerinin yanında kat fazlalığı ve ruhsatlandırma daki görmezlikler gelirini ölçme ve değerlendirme hayal gücünüze baglı dır..

Bu durumda İstanbul BB sadece bir belediye yönetimi değil siyasi ve ekonomik olarak bir cok Avrupa ülkesine bedel parlamentosuz, hükümetsiz tek adamlık yönetiminin vukubulduğu yerdir.. Üsküdar ın Osmanlı zamanında Kastamonu vilayetine bağlı olduğu düşünülürse bu hormonlu şehirin neden ağız sularını akıttığı daha da anlaşılır.
-Tüm Ak parti belediyelerin ana karargahı
-Birbirinin tıpatıp aynı Ak şehir planlamaların ın yapıldığı yer
-Ak şehir yönetici ve uzmanları araclarının destek merkezi
-Şehir makyajları ile göz boyarken merkezi yönetim deki gedikleri tırtıklamanın ötesine geçirme mekanizmasının ana motoru İstanbul BB dir.. O yüzden bura giderse ana sistem büyük sekteye uygramış yürümez hale gelmiş olur.. BU SEBEPLE BASİT BİR İTİRAZ DEĞERLENDİRMESİ DEĞİL ANA KARARGAHIN KAPTIRILMAMASI MÜCADELESİDİR.. Mahkeme kararı ile işi kotarmakdan başka secenekleri yok..

Ama 25 yılın son unda Ankara dan sonra İstanbul un da Büyükşehir yönetimi olarak değiştiğini görünce şehirlerinde emekli olduğunu ve EYT kapsamında olmadığını anladık..

Seçimleri doğru okumak iktidarın birinci ödevidir. Ders çıkarmazsa zorlama hallere girerse sorunlar kronıkleşecektir.. Buna göre

MİLLET DİYOR Kİ;
Ayarlasan böyle bir dagılım olmazdı..
-Ey muhalefet! Büyükşehir in başlarını sana verdim.İktidar Altını da sen tut diye meclisleri sana veriyorum.
-Ey devlet! Güneydoğu da asayişin kralını yap, ekonomi hergün altın yumurtlasın köken birlikteliğini hamasetten öte İSPATLAMAZ, bu konuda sosyal ve tarihi çalışma yapmazsan terörist dediklerin orada her an yetkiyi almaya hazır..
-Ey MHP! Sen bana lazımsın ama içerde.. 3 büyükler gidince sistem tartışılır dedın ama meclisi de size verdim. Tartışmaya gerek yok Balansa ilişkin kural ve kurumları getirin. Yoksa sizi de gönderirim
-Ey CHP! Stratejik davrandın” aferin “ama meclisi sana vermiyorum.. Kişisel başarı sahiplerinin basarı toplamı, ya da kronik oy verenler toplamı, parti başarısı değildir..
-AKP kardeş kavgası dediğin rant kavgası biraz bekle, geldiğin yeri unutma başkanlıkları ve İstanbul Büyük şehiri kullanarak,diğer başkanlıkların rant sahasını sana vermiyorum.. Çalışıyorsun ama ahlaki duruşunu düzeltirsin bir daha ki seçimlerde belki veririm..
-HDP senin( -) olduğunu biz biliyoruz da aynı anda batı da farklı doğu da farklı davranma ve bunu parti ile alakası olmayanlara bile nufuz edebilmen basın ve medya yı acık istihbarat ağı olarak kullanmadan kaynaklı BAGLANTILARI nı gösterdi önemsiyoruz..
-İyi Parti, iyi demekle iyi olunsaydı, iyilikleri kullanarak insanları dolandıranlar kandıran hep iyi olurdu.Başkalarına maymuncuk olmakla maymun olmak arasında siyaseten fark yoktur. Çalışma ya devam dedi.

Anlayana İstanbul hem seçim hem geçim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin