Siyasi İlkesizler Kolonisi

0
308

İnsanoğlu homo sapiens olarak hayatına devam ederken yiyor, geziyor, vuruyordu.. Avcı niteliği ne zaman buğdayı üretip yerleşik hayata geçip, çiftçilik özelliği taşımaya başladı,bitti..

Avcılık artık sadece bol keseden atanların fıkralaştığı anılar da kaldı..

Yerleşik hayata geçiş, yönetim, güvenlik adalet gibi gelişerek, günümüze kadar devam eden sorunları da beraberinde getirdi..

Yönetim, günümüzde siyasetin anahtar olarak kullanıldığı siyasi partiler aracılığı ile getirilir..

Siyasi partiler belli değerler, idealler arasında bileşke sağlamış, kimselerden, belirlenen ilkeler, dahilinde çalışanların gönüllülik esasına göre çalıştığı kurumlardır..

Varoluş için gerekli bu ilkeler Türkiye gibi demokrasiye susamış ülkeler de o kadar kötüye kullanılmış ve kötü yönde geliştirilmiştir ki yönetimi ele geçirmek yönetimde Kalmak isteyenler başkalarının çocuklarını bu dogrultuda kaybetmek de beis görmediler..

Yönetimi ele geçirirken yada geçirdiği yönetimi bırakmak istemezken, İnsan hayatı gibi telafisi olmayan bir değeri feda etmekten çekinmeyenler, herhalde parti ilkesi diye gösterdiklerini, kuralları yeme de de beis görmeyeceklerdir

İlke ve ideolojik duruşun yerine ikame edilen tek şey menfaat, iktidara gel de ne olursa olsun anlayışı ilke ve programların tümünü alt üst etmiştir..

Bu yapı, kendi prototipi ni oluştururken, kişisel bütünlüğünü, yetiştiği aile ortamı, aldığı eğitimle sağlayan, sağlam karekrerli insanların kabuğuna çekilmesine de sebep oldu..

Ortaya kelllerin ve körlerin birbirini ağırladığı, kaypak zeminde ayak da durmak için bastona Dayanmak, baston olmak bile bir yönetim harikası olarak sunumu yapıldı..

Erdemli olmanın tarifi değişti “tükürdüğünü yalama” hali bile eski insanlar bilmediği için erdemden sayılmaz denilerek Erdemli olmanın yeniden kitabı yazıldı..

Dindarların oluşturduğu partilerde bile Değişmez kuralların hülle ile nasıl değiştiğini “zinanın” cariye yöntemi ile “hırsızlığın” ganimet anlayışı ile “faizin” kar paylaşımı hak görüldüğü bir sisteme geçişi dudaklarımız uçuklayarak izliyoruz..

Atatürk ilke ve inkılaplarını kabul edenlerin kendi çıktığı toplumun kurallarına yabancılaşırken, yönetime geliş ve yönetimde kalış hallerinin Türkiye nin en nazik ve demokratik insanları olduğunu bildiğimiz insanların, nezaket ötesi davranışları, uçuklayan dudağımızın daha da düşmesine sebep olmuştur.. Pornografik cd lerin faili olmak, failin ayıbını örtmek yerine alenileştirmek usulleri “dostlarının ayıbı nı örterken gece gibi ol” diyen Mevlana nın kardeşlik öykülerinin de sahtekarca kullanıldığını öğrendik.. Niye? “gel de yönetime nasıl gelirsen gel”anlayşı siyasetin ilkesizler bütünlüğüne bir katkı da soldan katkı idi..

Demokrasi kurallar ve kurumlar bütünü olduğu kadar kurum ve kurallara Saygı yı da içerir.. Dava arkadasım dediğin insanları, küfür ettiğin insanlara değişmemeyi içerir

-Dün söylediğini bugün inkar etmemeyi gerektirir.. Dava denilen ilke bütünlüğü günlük değişmez

-Partinin anahtarı rakip partiye verilmez. Stratejik iş birliği ile parti üyelerinin asker yapılması arasında fark vardır.. Bugün senin partindeyken başka kapıya askerlik yapanlar yarın sana karşı da askerlik yaparlar..

-Kutsal değerlerin iktidar da kalmak için kullanılması anlam kaymalarına ve kutsiyetin erezyonuna sebep olur.. Kelle koltukta savaşa hazır olanlar bakarsın g*tü koltukta ve kalkmıyor..

-Ben gidersem yağmur olur sel olur gelir yel alır korkutmaları sadece seçim ve geçim demokrasi dediğin ucube varlığın varlık sebebi dir.. Gerçek demokrasilerde aleniyet asıldır. Israrlı değil sıralı yönetim vardır.. Yapamayan gider gerideki gelir..

-Ekonomik kurallar yerine hissi kurallar makro ekonomik dengeleri sağlamaz.. Arz ve talep dengesi tek belirleyicidir.Üretimi tüketimi tüketi vergiler belirler.. Yatırım tasarrufa eşittir.. Ne kadar tasarruf edersen o kadar üretirsin. Ben gidiyorum diye ekonomik dengeleri alt üst etmek sadece zamn kaybına sebep olur.. Ekonomi en zor sartta bile arz talep dengesini illa ki sağlar.. Ekonomik ahlaksızlık yapamazsın..

-Liyakat yerine bürokratik yalama katsayısı işe alım ve derecelendirme de BELİRLEYİCİ olduğunda sadece ilkesizlere yol açmış olursun.. En önce ilkesizler satar.

Tüm bu kaypak zeminde tesadüfe baglı siyasi kariyerler, SİYASİ ilkesizler Kolonisinin giderek yıgınsallaşmasına yol açtığı için asıl ülke bekaasının tehdidi olmaktadır..

Her parti kendi yönetimsel kurallarına ve genel ilkelerine çeki düzen vermezse gelecek sadece kaosdur

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin