Notre Dome Yanıyor

0
108

Fransa nın gözbebeği katedral restorasyon çalışmaları esnasında yanıcı maddelerin Alev alması ile tarihi yapının tamamı saatlerdir yanmaya devam ediyor.. Duvarların yüksek ısı sebebi ile alev topuna döndüğü katedral de çan kulesi tüm Paris lilerin gözleri önünde çöktü. Fransa saati ile 18.30 da başlayan yangını Herkes hüzünlü bir şekilde bu acıyı yok olan tarihi emeği eserlerin gidişini seyrediyor…

Dini yapılarda Hristiyanlık inancına göre piskoposluk makamının bulunduğu büyük ebatlı kiliselere katedral denilir.. Yapıldığı dönemlerde insanlar sazlık yapılarda yaşarlarken tek taş binaların dönemin ibadet yerleri oluyordu.. Ortalama bir kilisenin imali 40 yıl sürerken bir ustanın ömrüne sadece bir kilise yapımı sıgabiliyordu.. Yangın konusu Noter dome kutsal çivi nin bulunduğu ve Victor Hugo gibi meşhur yazarlara ilham kaynagı olan tarihi yapının imali yaklaşık 300 yıl sürmüştür..300 yıllık döneme ilişkin teknik ve sanata ait çizgiler taşıyor.

Paris i ziyaret eden turistlerin mutlaka ugradıgı ve yaklaşık 13 milyon kişinin ziyaret ettiği tarihi yapı korkunç bir şekilde yanıyor..

Sen nehri kıyısındaki Gotik tarzda yapılmış en önemli eserlerden olan katedral e havadan mudahele edilmemesi ayrı bir merak konusu olarak acıklama bekliyoruz..

Yine Macron ulusa sesleniş olarak Sarı Yelekliler le ilgili yapacağı programı yangın sebebi iptal etti. Macron da halen olay yerinde doğrudan ekiplerin çalışmasını inceliyor. Yangın mahallıme giden tüm yollar kapatılmış durumda..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin