Özel Hastane ve Dolandırıcılık

0
251

“Bu bir Soygun dur” der elinde silah yüzünde maske basarsın ve alırsın ya da vurulur kalırsın..

Yatırım bakanlıklarının sadece denetleyen mekanizmasına dönüştürüldüğü ülkemizde eğitim ve sağlık bütçe de olağanüstü yükleri ile 1990 lı yıllardan beri devlet bu işleri özel sektörün üzerine yıkarak denk bütçeye ulaşmaya çalışmakta ama her nasılsa makas giderek daha da acılmaktadır..Hırsız bir yerde değil ki o sebeple bu yazıyı kalame alma mecburiyeti hissettim ve işe Sağlık sektörün de bulunan özel hastanelerden başladım.. İnsanlar zor ve çaresiz hallerinin nasıl bir sömürü çarkına dönüştürüldüğünü insanların uzuv kaybının bile hiç sayıldığı bu sektörde vahşi kapitalizm tüm kuralları ile acımasızca işliyor…

1- Hastaların soyulması
Önem derecesi yüksek olan bu konu hakkında yazacaklarım hem insanlık adına hem de vatandaşların nasıl bir soygun ile karşı karşıya kaldığını anlatacağım.
Bilindiği üzere çoğu özel hastane ayakta kalabilmek açısından Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK) ile antlaşmalar yapmaktadır. Bu kapsamda ilk olarak ele almak istediğim Acil servisler olacaktır. Öncelikle hasta acil servise baş vurduğunda acil hekimi tarafından bakanlığın belirtmiş olduğu triajkate gorilerine göre sınıflandırmaktadır.
KIRMIZI ALAN : Ani gelişen hastalık kaza yaralanma ve benzeri durumlarda ilk 24 saat içerisinde ivedilikle tıbbı müdahale yapılmaması sonucu hayatın veya sağlık bütünlüğünün kaybedilme riskinin doğacağı durumlardır. Kısaca 1. Dereceden ölüm riski doğuran durumlar . Bu katogori de hastadan kesinlikle hiçbir ilave ücret talep edilemez.
SARI ALAN : Acil servise baş vuran diğer hastalarda tıbbı bir müdahale ( serum takılması i.m enjeksiyon veya küçük müdahalelerin yapıldığı durumlardır. Bu katogaride de ilave ücret talep edilemez.
YEŞİL ALAN : Bu tip hastalarda genellikle reçete yazılıp yönlendirilen hasta guruplarıdır. Bu hasta gurupları acil hasta olarak değilde ayaktan hata olarak kabul görür. Sağlık uygulama teblğindeki yönetmenliklere göre ücretlendirilir. Her hastane büyüklüklerine göre veya branş hastanesi olup olmadığına bakılarak sgk tarafından bir ücret belirlenir. Ortalama fiyat olarakta….. + kdv olarak SGK hastanelerle anlaşır. Bu durumda hastaneler hastaneye baş vuran yeşil alanlı hastalardan maksimum alabileceği tutat… + kdvdir. Bu da hastane Aplas bir hastane ise. A katogorisinde ki hastaneler ile sgk arasında yapılan hastalardan maksimum % 200 fark ücreti alınır. Durum itibari ile bir hastanenin acil servisinde yeşil alan hastalarından alabileceği maksimum tutar… + kdvdir.
Soygunun boyutuna gelince;Bir çoğu klinik boyutunda olan şimdi özel hastanelerin en çok vurgun yaptıkları alan hasta bilincinin düşük seviye de kaldığı anlarda ölümcül darbeyi atıyorlar.. Maliye memuru bir bayan için dilekçe yazmıştım Zincir şeklinde ünlü bir hastane de eli ile erken tesis ettiği kitle için gider kanser teşhisi konur ve hemen göğsü alırlar. Neden? Ameliyat alanının genişliği onların devletten alacağı ücretin yükselmesine sebep olr.. Üstelik hasta bilinci cahil değil ama onun çaresizliğini hastane rant kapısına dönüştürmüştür.

Hak aramama, kanun ve yönetmenliklerini tam bilmeme sağlık devlerini pervasızca kene ye dönüştürmekter.
Başka bir örnek, Hasta acil servise gidiyor muayene için ödeme yapıyor. Doktor hemen İki/üc adet tahlil istiyor peşinden hemen ödeme yapılmasını söylüyorlar Tabi ki serum takılması da söz konusu ise müşahede ücreti serum takılma ücreti ilaç ve basit sarf ücreti adı altında… tl rakamla hastaneden ayrılıyorsunuz.

Hele fatura istediğiniz de faturaya özel hizmet gideri adı altında sanki çok özel bir hizmet sundular da bu şekilde fatura ibraz ediyorlar. Böylece soyguna yasal kılıf da hazırlamış oluyor.. Bu ücretlere itiraz edin detay döküm faturanızı isteyin… Aldığınız hizmet tahlil muayene serum takılması ve benzeri hizmetlerde mutlaka faturada görünsün.
Hasta ilişkileri sorumlusuna veya hasta hakları birimine gidiniz hastanenizi bakanlığa şikayet edeceğinizi söyleyin ve oradan ayrılın bundan sonraki süreçte onlar sizi arar. Ve fazla alınan tutarı iade etmeye çalışırlar.
Bir başka konu da normal poliklinik hastaları bunlarda SGK vaka başı antlaşmaları yapmaktadır.
SGK ile yapılan anlaşmaya göre, belli sayıda kişinin belli bir süre için hastanedeki hizmetleri kullansın veya kullanmasın, hastanedeki olabilecek tüm tedavi giderlerini karşılamak üzere kişi başına belli bir ödeme yapılır. Örnek verirsek bir dahiliye muayenesi için hastaneye paket başı vaka başı… tl ödenecek ise bunun içinde muayene rutin tahliller grafi ve ilaç giderleri serum takulması vb. giderleri paket halinde sgk ya fatura edilir. Hastadan da maksimum iki katı yüzde % olan tutar…. Tl ve özel hastane katılım bedeli…. tl alınır. Toplamda…. tl olur. Ayrıca hastane hastalardan kan için ücret grafi için ücret serum takılma için ücret taep edemez. Sadece ileri tetkik değimiz hizmetler için ödeme talep edebilir. Bunlar MrBt veya USG
Birde farklı branşlarda farklı vaka antlaşmaları yapılmış olabilir mesala ortopedi için…. tl fark üücreti.. tl alınabilir.

2- Devletimizin soyulması

Diğer bir konu ise yine özel bir klınıkte yeni doğan çocukları yoğun bakım ünitesinde yatıyor gibi göstermek. En çok karşımıza çıkan vakalar bunlar çocuk doğar sağlıklıdır. Öncelikle aileyi 3 ve ya 5 gün yağun bakımda tutalım sağlık açısından iyidir diyerek iknaya çalışırlar.. . Eğer aile kabul etmez ise kağıt imzalatılıp taburcu edilir sonrasında ise hastaneden taburcu edilmemiş gibi gösterip yenidoğan yoğun bakımda tutularak devletimize binlerce lira zarara uğratılmaktadır.Yeni doğum yapmış ve hastaneden ayrılmış bir aile 1 hafta sonra baska bir sağlık kurumuna gittiğinde bebeklerinin doğum yapılan hastane de yatış gösterildiğini ögeenirşee..Hasta öldükten sonra yoğun bakımda tedavisi devam ediyor gibi gösterip söyüşleme de ayrı bir soygun yöntemi olarak kullanılmaktadır.. Siz dışarıda dualarla hastanıza dua edersiniz ama ettiğiniz dualar hastane sahibinin sadece kazancının bereket duası yerine belk i geçer

3-Ucuz iş gücü sağlayarak personel geliri üzerinden soygun

İŞ gücü bitmiş 70 in üzerinde ki emekli doktorların çalıştırılması fillen yerine gençleri çalıştırılması, stajyet yardımcı personelin asıl gibi çalıştırılması halleri de patronlar tarafından izlenen diğer bir yoldur.. Ucuz iş gücü sık değişimler ile Sosyal güvenlik hukukundan doğan hakları da bertaraf ettiklerini düşünürler.. Yine zincir bir hhatanede erken doğum ile kuvöze alınan bebeklere yanlış kan verilmesi neticesi kan zehirlenmesi ile cocuklar Defin edilmiş sağlık kuruluşu olay ı erken doğum raporu ile ölüm olayını olağan gibi göstermeye çalışırken ölü beden resimlerinin morluklarından hareket eden avukat aracılığı ile yanlış tedavi ortaya çıkarılmıştır. Uzman olmayan hekimlerin uzman gibi kullanılması denetimsizlik sağlık sektöründeki pervasız lıkları diz boyuna cıkarmıştır.. Ebelerin hem hemşire hem ebe gibi kullanılması ve doktor dışındakilere uygulamayayacak nöbet yöntemleri(İcap Nöbeti gibi) ile de emek sömürüsü yapılmaktadır..

4-ilaç sektörüne girmeyeceğim.. Bu ilişkileri Allah dan devlet yerli ilaç diyerek çözmek üzere dir.. Yoksa ilaçlar üzerinden yapılan soygunun üst limiti yoktu..

Devletimiz den beklentimiz evet özel sektör hayır pervasız sektör diyerek oyunu kralına göre değil kuralına göre oynatmasının sağlanmasıdır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin