En Gerçek Üniversite Diplomasını Hayat Verir…

0
96

Anneler babalar kendilerinin görmediklerini, evlatları üzerinde gerçekleştirmek isterken, bilinçden yoksun familya, sorumsuz – insiyatifsiz-nedensellik bağının zincirleme etkisinden bihaber, dünyayı üst dudak ile alt dudak dan mütevellit sayan, hazır yiyen, çalışırken masa ötesini bilmeyen,iş ahlakından da yoksun, maneviyatı genele ayak uydurmak dan ibaret gören ve Allah rızası için nefes aldığımızı bile unutmuş bir guruh geliyor…

Bilgi nin değersizleştiği, Türkçe olmayan Google ın “Baba” diye tariflenerek, içimize dahil edildiği, bozuk senkronizasyon daha da bozulmamıza ve dogru olmayan bilgilerin de buna ivme kattığı bir devreden geçiyoruz… Kısa devre oluşturur sa “” yandı gülüm keten helva ” kimse altından kalkamaz…

Değersizleşen sadece bilgi mi?

İyiliğin enayilik görülüp, görmeyenler içinse “sömürüye devam “diye iyilerin”eşek yükü” altında ezilmeye, kalındığı bir dönemde, “eşek nesli” bile yok olmaya, yüz tutmuş durumda, hayat devam ediyor.

Büyük aileyi yok ederek, çekirdek aileye devşirenler, yeni dönemde, anne babasını da yetim yurtlarına bırarak, bencilliğin maksimum düzeyini yaşıyor…

Kişisel gelişimdeki, gelişimsizlikler bir tarafı geliştirirken, bilinçli olarak geride bırakılan değerler, İlkesizler topluluğunu hem siyasi hem de bireysel anlamda ortaya çıkarmaktadır..

Abdestsiz namaz kılarken Müslümanlık da zirveleşen, sadece zafer işareti ile solculaşan, kurt işareti ile ülkücüleşen yada sanıllaşan bir topluluklar güruhu tesadüfün eseri olamaz.. Böyle olsa diğer Avrupa halklarında bir soysuzlaşma gözükür.. Oysa İngiltere de cuzdanınızı kaybettiğinizde size geri döneceğini bilirsiniz..

Ya Türkiye…? Alış veriş yaparken hem işini yapmaz, hem avansın üzerine oturan ustaları nerede görürsünüz?

Malını satarken “deniz görür” dediği yeri sattıktan sonra “resmini koyarsan görürsün” diyecek kadar yüzsüzleşen bu insanları nerede ve nasıl üretildi?

Vekalet ücretine anlaşırsın, iş biter ödememek için g*tünü 9 tavan yaptırır.Hangi ülkenin ithali bunlar? Koltuklarını, döşemeciye gönderirsin, döşemeci zannettiğin meğerse pezevenk miş” mal pezevengi” emanet ettiğin malı döşeyip ya kendisi kullanır ya da başkasına satar..Bu kadar mı düşüksün?

Ne zaman bu insanlar borcunu ödememeyi, emanete hıyanet i meziyet saydı?Bir zamanlar askılı giydiği için Namus cinayetleri işlenen bir ülkede market borcu ne zaman da n beri bacak arası ödeme aracı olarak kullanılıyor? Kuyumcu dükkanlarını önüne eskiden tabure konularak namaza gidilen bir ülkede silahı ile malını kuyumcu koruyamayıp can verirken ticaretin bile kıymeti var mı? .. Para bir yana mal bir yana demek bile ehemmiyet arzetmiyor.. Ya aldığınız mal, bozuk çıkıyor yada alınan hayvan alıcının arabasına binince yada uhdesinde mal geçince topuklayıp kaçıyor.. Evlenmek bile karanlığa kurşun sıkmaya eş değer en son sanatçı Zerrin Özer in başına gelenleri. Okuduğunuz da bakirenin “çılgın bakire”Adam diye evlendiğiniz kişinin de bir numaralı “ibnator”olduğunu en zor anında sizi yalnızlıgınızla bırakıp gittiğinde görüyorsunuz.. İmam diye alış veriş yaptığınız adam kuran kurs ögrenci sine tacizden yargılandığını, ya da görev yaptığı köy Camii muhtinde civar köy ahalisin hayvan alış verileri ile dolandırdığını ögrendiğiniz de kusmamak için kendinizi zor tutuyorsunuz.. Araç satışlarında km sat baglantısını sökerek sıfır ayarında taksi çıkması km yi 2. Turda sıfıra tamamlamış araç satıcıları hayatın olağan akışından anlatmaya değmez.. Ama sfır araç bayilerinin garanti kapsamına keyfıyete göre sokup Cıkardıkları arızalarda insanlığımız soktukları bir hançer dir..

Tüm bu olumsuzluklar, değersizler toplumunu oluşturmuştur.. Ne den? Ekonomik Siyasal tercih ler ve kuralsızlıklar kendini bilmeyen yetkilendirilmiş kimselerin, keyfiyeti ile birleşince sanki Hukuk düzeni de bunları destekliyor muş gibi bir hal oluyor.. Oysa Hukuk, Hammurabi den beri iyiyi korumuş kötü ve kötülüklere karşı kural geliştirmiştir.. Yanlışlık Hukuk dan olamaz..

Turgut Özal dan beri” vahşi kapitalizm “in işleyen kuralları toplumsal dumuru oluşturmuştur.. Din in siyasete aracı kabul edilerek, yetki kaymaları, kayırmaları kayırmalarsa hukuksuzlukları oluşturmuştur..

Asıl olan hukuku tesis etmek, yapanın yaptığının yanına kar kalmadığı, düzeni tesis ederek, Sosyal Adaleti sağlamak ve vatandaşlık bilinci geliştirecek, topyekun bir seferberlik hali oluşturmaktır.. Yoksa Türkiye de alış veriş güvenliği olmadıktan sonra her şey boştur.. Huzur alış veriş güvenlipinden geçer.

Başlangıc noktası kişisel bütünlüğü ve gelişimini doğru şartlarda ve zeminde hazırlamış çocuktan geçer. İyi okullar sadece sertifikasyon sağlar… İnsan olmadıktan sonra ne eş ne anne baba ne de hayırlı bir evlad olabilir..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin