Yargıtay”Trafik kazasında ölen Ev hanımına asgari ücrete göre tazminat belirlenebilir” dedi

0
103

Ev hanımı olan kadının trafik kazasında hayatını kaybetmesi nedeni ile destekten yoksun kalma tazminatı hesaplanırken kadının asgari ücretli olarak kabul edilmesi gerekliliğine karar verdi.. Daha önceden aile hukukun da da eve katkı sağlayan kadının ev hanımı olsa bile edinilmiş mallara katkısının olabileceği ve hesaplama yapılacağı konusunda da benzer içtihatlar geliştirdiğini görüyoruz..

Emsal karar da Bingöl de meydana gelen bir trafik kazasında ev hanımı olan kadın hayatını kaybetti.. Açılan destekten yoksun kalma tazminat davasında Bingöl 2. Asliye Hukuk Mahkemesi kadının hayatını kaybetmesi sebebi ile destenkten yoksun kalma tazminatın hükmetti.. Hesaplama kadınının asgari gelir edebileceği üzerinden yapılan gelire göre hesaplandı…

İlk derece mahkeme kararının temyiz edilmesi üzerine konu Yargıtay 17.Hukuk Dairesi ne geldi.. Daire kadının asgari ücret düzeyinde gelir elde edeceği düşünülerek hesaplama yapılmasının doğru olduğu sonucuna vardı… Daire karar da, zararın hesaplanmasında dikkate alınan asgari ücretin bir çalışmanın karşılığı değil ekonomik değer taşıyan yaşamsal faaliyetlerin sürdürülmesinin karşılığıdır,şeklimde görüş geliştirdi.. Asgari ücretliler fiilen çalışanlara uygulanan Asgari geçim indirimin se dikkate alınamayacağına karar verdi..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin