Bugün 6 Eylül “Balıkesir Kurtuluş Günü”kutlu olsun

0
172

BALIKESİR.. 6 Eylül 1922 tarihinde düşman işgalinden kurtulmuştur.
1914-1918 arası cereyan eden 1. Dünya Savaşı’na giren Osmanlı Devleti savaştan yenik çıkmış, İtilaf Devletleri ise bu durumu fırsat bilerek işgallere başlamışlardır. İzmir’in işgalinin ardından Ayvalık’tan başlamak üzere Balıkesir’e gelmiştir. Tüm bu gelişmeler sonucu Balıkesir’de bugün Kuvayı Milliye Müzesi’nde yer alan okuma salonu ve Alaca Mescid’de toplantılar düzenlenerek Kuva-yı Milliye’nin ilk kıvılcımı bu ibadethanede atılmıştır.

Mustafa Kemal önderliğinde Yunan işgali durdurulmuş ve şehir 6 Eylül’de düşman işgalinden kurtuluştur.

Cumhuriyet’in ilanı sonrası 1926’da Meclis tarafından alınan, “hanedanlara ait vilayet isimlerinin kaldırılması” kararı gereğince Karesi ismi değiştirilerek, yerine Balıkesir kullanılmaya başlanmıştır.

Günümüze kadar il olarak gelen şehir, yaşanan tüm zorluklara rağmen, Osmanlı Devleti zamanında özellikle batı Anadolu`nun iskanında, İstanbul’un alınmasında; Kurtuluş Savaşı’nda Kuvay-ı Milliye’nin kuruluşu ve savaşta büyük önem taşıyıp; günümüzde ticaret ve ekonomisi ile Türkiye Cumhuriyeti için önde gelen şehirlerden biri olmaya devam etmektedir.

Şehirler vardır. Düşmana ders verdikleri, Kurtuluş Günü Yeniden Doğar ve bir daha yaş almazlar..
Balıkesir “6 Eylül” Kurtuluş Günün Kutlu olsun..


Kurtuluş mücadelesinde , Ulu ônder Mustafa Kemal Atatürk ve vatan uğruna,can veren şehitlerimize Allahtan rahmet dileriz.Mekanları cennet olsun inşallah. .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin