Mahkum İZNİ,.. Cinayet İZNİ…

0
317

Eski adı mapusane yeni adı, Ceza infaz kurumları, bilumum alfabetik şekillere göre E tipi F tipi T tipi gibi isimlendirilerek, kampüs şeklinde açılmış da olsa genel olarak kapalı ve açık ceza infaz kurumu şeklinde isimlendirebiliriz..
Kadın Çocuk gibi hallerde başına eklediğiniz de mapushanenin, cinsini de belirlemiş olursunuz..
3 yıl aşağısı ve disiplin suçları dediğimiz hallerde açık infaz kurumuna gönderilirken, daha ağır suçlarda kapalı ceza infaz kurumlarına gönderilir..

Burada cezasının 1/3 ünü çekmiş olan iyi halliler gözetilerek açığa çıkma izni verilir.. Açıkda olmak her zaman kapalı da olmaya nazaran daha bir cezasızlık halidir.. Telefon görüşmeleri ve dışarı cıkma kurum için da çalışma gibi sınırlıda olsa özgürlüğe yakın, bir imtiyaz hali sağlar..
Yine kanun da 3 güne kadar 3 ayda bir Açıkda bulunan mahkumlar için aile bağları nı düzenlemesi için yol hariç izin alma hakları kurumun en üst yöneticisinin Oluru ve Cumhuriyet Bassavcılık onayı ile vardır. Bazı gözü açık mahkumlar yol izni ile birlikte bunu en uzak yeri ikamet göstererek 7 güne kadar cıkarmaktadırlar.
Kanun ve yönetmelikler en yalın hali ile böyle diyor..

Mahkum İzni nerede geçirecek? İzin anında nerelere gitmeyecek? Kimin nezareti altında bu izni geçirecek? seklinde ilgili yönetmelikde bir belirleme yok..
Adam içerde 24 yıl ceza yediğinde en az 8 sene gün yüzü göstermiyorsun, sonrada açığa hal kazandı diyerek adam elini kolunu sallayarak izni istediği şekil ve yerde kullanabiliyor..
Mesela, Taksım de bara gidiyor.. Karaköy de kerhane ye gidiyor, o’da parası varsa..! Yoksa gelip, ananı s… Sin, “döşeğim içerde para ver lan” desin, serbest..

Lafın gelişi serbest.. Adam senin komşun 5 cinayeti var biliyorsun cezaevinden çıkmış ve senden ödenebilir 100 TL gibi borç istiyor, zorla değil ama ödeyeceğim diyor istersen verme.. Buna mahalle baskısı değil “mahalleli baskısı”diyoruz. Sen o paranın gelmeyeceğini bilirsin ama yine de verirsin.. Def’i bela kabilinden…
İlkokuldan itibaren” gözün gibi baktığın” okul gidiş ve çıkışlarında karşıladıgın, gidip okuldan aldığın, okul dışı, özel derslerle takviyelediğin, ilkögretimden itibaren sınavlarda başararak gelen, spor ve sanat dalları ile de süslediğin evladın, itin tekine kurban gitsin.. Neden?
Cezaevi yönetimi” gasptan hukum giymiş” yani yol kesip, hürriyetten alıkoymuş ite, şekli şartları taşıdıgı için izin vermiş ve o itte, cebindeki sayılı para ile bara gitmiş, 2 tek atmış,” Çakır keyif halde” bir gün sonra döneceği, ayak kokulu/ ter kokulu,yarım saatliğine rotarsız,”gök kubbeli volta saati” ni düşününce, eğlencenin bam teline vuracagı sırada, 3. Tekını alamıyor, parası bitmiş.. Ne yapacak? Kafa zaten gitti, “AMK zaten içerdeyim” “ha bir ha iki” deyip otobüs durağında, yurt dışı yuksek lisans eğitimi için gününü beklerken, arkadaşını havalimanına yolcu edecek, gül gibi özenerek yetiştirdiğin, evladından para isteyecek… Vermediğin de “az dan az coktan çok” deyip o iyi kafası ile ailesi için bag kursun diye gönderilen ite, kurban olacak.. İlk bıçak darbesinden sonra yere düşecek ama o it, hala bıcak sallamaya devam edecek ne için? Rehabilite olsun diye..
Kardeşim sen izin mi vereceksin? Adam zaten babadan, ana dan suçlu “ya vur” demiş “ya döv” demiş.. Neyin sağlıklı ilişkisini kuracak? Ver o zaman akıl sağlığı-ruh sağlığı gibi alzaymırla mücadele gibi özel eğitime tabi çocukların eğitimi ile ilgili kurumlarda gözetim altında calışma polis kontrolu de eve giriş ve cıkmış saatleri teslimini sağla.. Çok mu zor? . “Şaftı kaymış adamın, rehabilitasyonu” denen zahiri hali, bir eve ateş düşürdü. İTÜ elektrik mezunu Halit Ayar ‘a rahmet ailesine sabırlık diliyorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin